Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale burzliwa. Jakość topowych dokumentów kolekcjonerskich zdobył poziom najwyższy. Jednak rynek jest zalany produktami o niejednolitej jakości, a różnice w cenie potrafią być spore. Jak więc rozpoznać rzeczywiście wysokiej jakości dokument kolekcjonerski?
Profesjonalne firmy wykorzystują poliwęglan - ten sam surowiec, z którego wytwarzane są oryginalne dokumenty. Poliwęglan generuje unikalny, metalowy dźwięk, którego nie usłyszymy w przypadku tanich dokumentów wykonanych z PCV. Porządny dokument kolekcjonerski musi posiadać: produkcję z poliwęglanu (a nie z słabego PCV).
Główną zaletą jest to, że można w nim wygrawerować laserowo. Lepiej wydać nieco więcej, ale mieć dokument, który nie rozpadnie się po tygodniu.
Grawerowanie laserowe powoduje delikatną wypukłość tekstu, którą da się wyczuć opuszkami palców. Solidny dokument kolekcjonerski musi mieć: Grawerowanie laserowe danych. Najwyższej jakości dokumenty kolekcjonerskie także posiadają tę charakterystykę. Po poświeceniu dokumentu taką lampką, powinny ujawnić się ekstra elementy, takie jak znaki, napisy czy wzory, które są niedostrzegalne w zwykłym świetle.
dowód osobisty kolekcjonerski
Kolejna ważna sprawa! Czasem te wirtualne rzeczy mają możliwości jakich nie mają oryginały. Dobry dowód kolekcjonerski musi posiadać: Elementy wypukłe (np. tłoczenie na miniaturze zdjęcia). Do najważniejszych zabezpieczeń tego charakteru należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - modyfikuje kolor w funkcji od kąta patrzenia. Kinegram - holograficzny element bezpieczeństwa, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - przekształcalne laserowo obrazy, Relief - namacalne dotykiem wpusty lub wypukłości. W premium dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów ma osiągać prawie 100% zgodności z pierwowzorem. Kiepskie imitacje albo w ogóle nie posiadają nadruku UV, albo jest on wyprodukowany byle jak.
W naszym prawie jazdy czy dowodzie osobistym szczególnym elementem jest okienko mające oznaczenie PL lub termin ważności. To jeden z bardziej wymagających do wyprodukowania elementów, więc wiele kiepskich dokumentów kolekcjonerskich albo w ogóle go nie posiada, albo jest on wyprodukowany w metodę prosty, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od tworzywa bazowego, przez grawer, po zabezpieczenia wizualne - powinny ze sobą komponować się i stanowić spójną kompozycję. Elementy przeważnie wskazują bardziej niż charakterystyka na stronie. Ten aspekt jest specjalnie ważny w sytuacji paszportów kolekcjonerskich, które muszą mieć prawidłową gramaturę papieru i wytrzymałość okładki.
Topowe firmy dają przesłanie obrazów wykonanego dokumentu przed wysyłką. Jak widzimy w materiale porównawczym: "Dodatkowym plusem jest możliwość uzyskania fotografii wykonanego dokumentu przed dostawą." Kupuj TYLKO od dostawców, którzy proponują ci opcję zobaczenia dokumentu przed przesyłką! Z tego powodu zawsze warto wydać pieniądze w produkt od renomowanego producenta, który dba o detale i stosuje nowoczesne technologie wykonania.